2020. július 24., péntek

Francia levendula-mag./100mag/.....NÖV.-027 - Jelenlegi ára: 350 Ft


"Lavandula Angustifolia"
A francia levendula (Lavandula angustifolia) Hívják még, mint valódi levendula, orvosi levendula, keskenylevelű levendula, közönséges levendula, szagos levendula. A legfinomabb és legértékesebb aromájú levendula, mely a leginkább elterjedt. Tihanyban is ez a fajta honosodott meg, ezt a levendulafajtát is szaporítom. A világban 39 faja ismert, de a mi éghajlatunkon csak a francia és az angol levendula elterjedt. Mediterrán évelő növény, mely elbokrosodik, szabadföldbe kiültetve télen sem károsodik és sokáig, akár 40-50 évig is elél. A tihanyi öreglevendulás bokrai már több mint 80 évesek! A kifejlett növény magassága virággal együtt 60-80 cm, a bokrok átmérője 80-100 cm. Levele hosszúkás, 3-4 mm széles, 2-3 cm hosszú, zöldes-ezüstös színű. Virágzata hengeres, 6-8 cm hosszú, színe a jellegzetes mélysötét kékeslila levendulakék. Fagy- és szárazságtűrő, télálló. Időjárástól és környezettől függően június elejétől egészen július végéig eltarthat fővirágzása, majd aratás után időjárás függvényében van másodvirágzása is a nyárutón. Jól mézelő, méhek mellé ezt a fajta kell választani. Mélysötét színe miatt szép csokorban is. A legjobb minőségű levendulaolaj ebből a fajtából készül. Étkezési célra is ez a fajta való.
Levendula szaporítása:
A levendulát szaporítani lehet magról is, melyet késő ősszel kell a szabadföldbe, cserépbe, melegágyba elültetni. Tavasszal palántázni szükséges, míg addig erősödik, hogy ki lehet ültetni. Ez eltarthat egy, de inkább két évig is. Egyetlen levendulamagból fejlődik ki végül több év alatt a levendulabokor. Dugványozással is szaporítható.
Levendula ültetés:
Földlabdásan és szabadgyökeresen is lehet ültetni a levendulát. Nagy dézsába vagy nagy cserépbe is lehet ültetni, de a szabad földbe az igazi. A szabadgyökeres palántákat ültetéskor jól be kell iszapolni, gyökerét és a bokrot kicsit visszametszeni. Akár szabadgyökeres levendulát, akár cserepes levendulát ültet, az ültetés utáni időszakban átmenetileg heti egy-két alkalommal öntözze a palántákat, amíg meg nem erednek! Napos és meleg helyre kell ültetni a levendulát, különösebb talajigénye nincsen, szereti a meszes, agyagos, tápanyagokban szegény földet, szárazságtűrő. A legfontosabb a sok napfény. Évelő növény, télre megáll a növekedésben, tavasszal pedig frissen hajtja zöld hajtásait. A bokrosodás elősegítésére minden évben virágzás után vágjuk vissza a bokrot a felére-kétharmadára. A levendulabokor így időről időre megújul és jelentős mennyiségű levendulavirágot fog hozni minden évben. Fővirágzása június-júliusban, másodvirágzása augusztus- szeptemberben van. Az ültetési távolság attól függ, mit szeretnénk. Ha szegélyt vagy sövényt szeretnénk kialakítani, akkor a tövek közti távolság 50 cm vagy ennél kisebb is lehet, ha nagy kerek bokrokat szeretnénk, akkor 100 cm-re. Nagyobb telepítés esetén az ültetési távolság 50 cm x 150 cm.
Levendula gondozása:
Az évenkénti rendszeres visszavágáson kívül, a levendula különösebb gondozást nem igényel, szárazságtűrő, kártevői nincsenek. Évente virágzás után felére-kétharmadára visszametszve folyamatosan megújul a levendulabokor. Virágát friss felhasználásra és szárításra a virágzás elején vágjuk le, olajlepárlásra a virágzás közepe felé arassunk. Ha időben arattunk nyáron, ősszel egy másodvirágzásra is számíthatunk. Semmilyen permetezésre nincs szükség. Levendula ültetése után hetente rendszeresen öntözzük, amíg rendesen be nem gyökeresedik a helyén. Szárazságtűrő növény, de a mérsékelt öntözést meghálálja.
A levendula szedése, szárítása:
Virágzás elején, amikor a levendulavirágok még éppen nem nyíltak ki, szárral együtt vágjuk le, árnyékos, szellős helyen szárítsuk. Ha szárított virágdíszt szeretnénk, lefele lógatva kössük fel. A levendula őszi másodvirágzásának mennyisége a fele a nyári virágmennyiségnek. A levendula legmagasabb olajtartalma a virágzás közepén van, amikor a virágok fele már kinyílt.
Levendula társítás:
A levendula – rózsa társítás közismert, hiszen napfényigényük közös és a levendula a rózsabokroktól távol tartja a tetveket és a hangyákat. A levendula kerek ezüstös-zöld bokrai kiemelik a rózsa színeit, szépségét. Kiváló talajtakaró, jól megfér egymás mellett több fűszernövénnyel, például a kakukkfűvel, mentával, rozmaringgal, zsályával. Ideális sziklakertekbe, de akár fácskává is metszhetjük az évek alatt. Szépen elél teraszokon és balkonokon is, de csak nagy virágcserépbe, dézsába ültetve.
Ha magról szeretnénk szaporítani egy cserépbe érdemes két-három magot elszórni, majd később a kifejlett két-három leves palántákat kell szétültetni, először kisebb cserépbe, majd egyre nagyobb cserepekbe. Erre azért van szükség, mert ha a kis palántákat rögtön nagyméretű cserépbe ültetjük, a növénynek csak a gyökere fog nőni, míg a levelei nem. Így itt fontos, hogy fokozatosan ültessük át a növény egyre nagyobb cserépbe.
Ha kész növényt vásárolunk meg a kertészetben, azt is érdemes átültetni, hiszen egy kisebb cserépben hamar kifogy a tápanyag. A cserepes levendulákat elhelyezhetjük az erkélyen, a teraszon, vagy a lépcső mellett, bárhol gyönyörű színfolt lesz házunk környezetében.
Nyáron rendszeres kell locsolni a növényeket, és heti rendszerességgel az öntözővíz mellé érdemes tápoldatot is adni, így pótolva a felhasznált tápanyagot. Nyáron a virágokat felhasználhatjuk fűszernövénynek, száraz virágnak, vagy virágcsokorhoz vázába
 
1 ADAG 100 MAGOT TARTALMAZ!
KELLEMES KERTÉSZKEDÉST!
 
KÖSZÖNÖM A LÁTOGATÁSOD, SZERETETTEL VÁRLAK MÁSKOR ÉS MÁS TERMÉKEMNÉL IS!
Kérem kattintson a felhasználónevem mellett i+ gombra, vagy az alábbi linkre:
Bemutatkozás, szállítási feltételek:
A rendeléssel egyidejűleg kijelenti, hogy az ott leírtakat elolvasta és elfogadja!  


Jelenlegi ára: 350 Ft
Az aukció vége: 2020-07-24 16:43 .

0 megjegyzés:

Megjegyzés küldése